Buspas dla motocyklistów

W kwietniu w Szczecinie wprowadzony zostanie pilotażowy program udostępnienia buspasa dla motocyklistów. Kierowcy jednośladów będą mogli korzystać z pasa dla autobusów na ul. Arkońskiej między ul. Wojciechowskiego a Bułgarską.

Zmiany zostaną wprowadzone na wniosek środowiska motocyklistów, które zgłosiły się do Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina z prośbą o rozważenie możliwości udostępnienia pasa dla autobusów również motocyklistom.

W związku z inicjatywą zespół ds. organizacji ruchu UM Szczecin przygotował projekt umożliwiający wprowadzenie ruchu motocyklowego na istniejący buspas. Był on opiniowany przez ZDiTM, oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz zaakceptowany przez środowiska motocyklowe.

Zmiany będą obowiązywać przez rok. Będzie to czas obserwacji i testów czy takie rozwiązanie przyjmie się na ulicach Szczecina. Dokładna data wprowadzenia zmian zostanie podana w terminie późniejszym.

Ponadto, mając na uwadze promocję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz pozytywną reakcję mieszkańców dot. montażu tabliczek „Przechodź na zielonym”, „Jedź na zamek” na ulicach zamontowane zostaną tabliczki „Wszyscy się zmieścimy” (wzór w załączniku). Na początek pojawią się na ulicach: Ku Słońcu (kierunek Rondo Gierosa), ul. Matejki (kierunek pl. Rodła), ul. Matejki (kierunek ul. Malczewskiego),
al. Wojska Polskiego (za skrzyżowaniem z ul. Bogumiły na kierunku do ul. Gorkiego), al. Wojska Polskiego (za skrzyżowaniem z ul. Solskiego kierunek ul. Traugutta).

Dodatkowo na ul. Szczecina będą pojawiać się miejsca parkingowe dedykowane tylko jednośladom. Pierwsze z nich są już na pl. Żołnierza (między ul. Matejki a Wyzwolenia, vis-a-vis sądu).

 

źródło informacji: um.szczecin.pl