Rusza przebudowa torowisk na ul. Gdańskiej i ul. Energetyków

Od poniedziałku 28 lipca wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i organizacji ruchu związane z remontem torowisk na ul. Gdańskiej i ul. Energetyków

Z ul. Gdańskiej i Energetyków wycofana zostanie komunikacja tramwajowa. Na trasie Basen Górniczy – Brama Portowa kursować będą autobusy zastępczej linii 807.

Przystanki dla linii 807:

Basen Górniczy (dla wysiadających) – przystanek zlokalizowany między wjazdem na pętlę tramwajową a przystankiem dla linii „A” i „B” w kierunku prawobrzeża. przystanek dla wsiadających zostanie usytuowany wewnątrz pętli tramwajowej;

Merkatora (w obu kierunkach) – przystanek linii nocnych,

Parnica (w obu kierunkach) – przystanek linii nocnych,

Baltona (w obu kierunkach) – przystanek linii nocnych,

Energetyków (w obu kierunkach) – przystanek linii nocnych,

Wyszyńskiego (kierunek Brama Portowa) – przystanek autobusowo-tramwajowy,

Wyszyńskiego (kierunek Basen Górniczy) – przystanek wspólny z liniami 52 i 76,

Brama Portowa (dla wysiadających) przystanek autobusowo-tramwajowy wspólny z linią 2 i liniami pośpiesznymi w kierunku Dworca Niebuszewo,

Brama Portowa (dla wsiadających kierunek Basen Górniczy) – przystanek autobusowo-tramwajowy  wspólny z liniami pośpiesznymi w prawobrzeża.

Autobusy będą kursować w dni powszednie w szczycie co 4 minuty, pomiędzy szczytami przewozowymi oraz w soboty w godz. 9 -18 i niedziele w godz. 11 – 18 co 6 minut, w pozostałym okresie co 10 minut.

Kursowanie linii 2 jeżdżącej obecnie na trasie Dworzec Niebuszewo – Basen Górniczy zostanie zawieszone. Do Dworca Niebuszewo skierowane zostaną tramwaje linii 8. Linia ta będzie jeździć na trasie Gumieńce – Dworzec Niebuszewo z dotychczasową częstotliwością

Linia 7 jeździć będzie na trasie Krzekowo – Dworcowa wg specjalnego rozkładu jazdy

Dodatkowe zmiany na liniach tramwajowych:

Zmienione zostaną rozkłady jazdy linii 5 (na trasę skierowane zostaną dodatkowe tramwaje niskopodłogowe), 10 i 12.

Pasażerowie posiadający bilety na linie 2, 7 i 8 upoważnieni są do korzystania z linii 807.

Wprowadzone zostaną także zmiany w organizacji ruchu na ul. Gdańskiej i Energetyków.

Zawężone zostaną wewnętrzne pasy ruchu w obu kierunkach na odcinku od Basenu Górniczego do ul .Celnej. Na Moście Portowym w kierunku centrum dostępny dla ruchu ogólnego będzie jeden pas ruchu a stronę prawobrzeża dwa z możliwością wyłączenia pasa wewnętrznego w dni wolne od pracy lub w nocy. Zamknięty zostanie skręt w lewo z ul. Energetyków w Celną. Dojazd do ul. Celnej poprowadzony będzie przez ul.  Władysława IV, ul. Bulwar Gdański, ul. Heyki.

Częściowo zachowany zostanie bus pas na ul. Energetyków.. Ruch ogólny w kierunku centrum na odcinku od Mostu Portowego do wjazdu od strony portu (na wysokości ul. Świętego Floriana) możliwy będzie jezdnią równoległą do ul. Energetyków. Bez zmian kursować będą autobusy komunikacji miejskiej i taksówki.

Prace wykonywać będzie firma Energopol Szczecin Wykonawca zmodernizuje torowiska na ul. Energetyków, ul. Gdańskiej oraz na pętli Basen Górniczy. Szczecińska firma przebuduje 8 296 metrów toru pojedynczego torowisk, sieć trakcyjną, przystanki. Ustawi nowe wiaty przystankowe. Przebuduje także pętlę autobusowo – tramwajową na Basenie Górniczym.

Dzięki modernizacji torowisk na ul. Energetyków i Gdańskiej zwiększy się atrakcyjność komunikacji miejskiej pomiędzy prawo a lewobrzeżem Szczecina, poprawi bezpieczeństwo i skróci czas przejazdu

Wartość umowy z Energopolem wynosi 79 775 601, 99 zł. Inwestorem zastępczym jest spółka Tramwaje Szczecińskie sp. z o.o.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie”. Wartość projektu wynosi 273 443 215, 80 zł z czego wysokość dofinansowania to 131 170 000 zł.

Zobacz również...