Wieża Quistorpa

Wieża Quistorpa to punkt widokowy znajdujący się na terenie Lasku Arkońskiego. Obecnie znajdują się niestety tylko ruiny tej budowli. Pod koniec lat 80. XIX wieku została ufundowana przez radcę handlowego, Johanna Quistorpa, jednego z najbogatszych mieszkańców ówczesnego Szczecina, ku pamięci jego ojca. Quistorp był fundatorem kilku ośrodków opiekuńczych dla chłopców i dziewcząt, a także właścicielem dużych terenów zielonych w zachodniej części miasta (m.in. Parku Kasprowicza czy też Lasku Arkońskiego), gdzie urządził piękne założenia parkowe. Wspierał również finansowo młodzieżowe organizacje sportowe. Wieża Quistorpa wraz z okolicznym obszarem, zagospodarowanym licznymi alejkamii zielenią ogrodową, stanowiła punkt docelowy niedzielnych spacerów Szczecinian.

Projekt wieży został wykonany przez Franza Schwechtena, jednego z bardziej poważanych architektów ze środowiska berlińskiego, współpracownika Waltera Gropiusa. Schwechten stworzył m.in. Kościół Pamięci cesarza Wilhelma i Dworzec Arhaltski w Berlinie oraz niektóre budynki w centrum (które niestety nie zachowały się do obecnych czasów) orz gmach filharmonii. Wieża została zbudowana z ciosów kamienia. Na jej podstawie znajdowało się pomieszczenie przykryte sklepieniem krzyżowym. W wieży znajdowała się letnia kawiarenka, która, dzięki otwartym arkadom, była dostępna z każdej strony. Zamiast dachu wykonano taras widokowy. Na jego narożach znajdowały się monimentalne rzeźby alegoryczne.

W środkowej części tarasu znajdował się wieloboczny trzon. Miał on kształ cylidra i by zakończony krenelażem. Powyżej była mniejsza, też cylindryczna, z krenelażem wieżyczka, która wieńczyła budowlę. Całość miała wysokość około 7 kondygnacji. Od strony obecnej ulicy Arkońskiej prowadziły do wieży szerokie, kamienne schody, dzięki którym każdy w łatwy sposób mógł pokonać stromy w tej częśći lasu odcinek drogi. Wieża została zniszczona w 1945r. podczas walk o Szczecin. Obecnie fragmenty budowli, częściowo zasypane ziemią i zarośnięte, utraciły reprezentacyjny charakter.