Czerwony ratusz

Czerwony Ratusz (Rathaus), pl. Batorego 4. Budowa N.R. przewidziana została przez władze miejskie już w 1856. Kamień węgielny położ. 2 IX 1875, a zakończono prace 10 I 1879. Proj. N.R. wykonał szczec. radca budowl. Konrad Kruhl, nawiązał do rozwiniętej fazy nurtu got. Posługując się bogatą ornamentyką neo-got., zrealizował bud. na planie prostokąta z dwoma ryzalitami na narożach i środk. od strony pl. S. Batorego, malowniczo położoną na skarpie, zwieńczoną licznymi sterczynami. Ostre sterczyny wieńczące niegdyś lizeny ścian zewn. zastąpione zostały przez niewysokie słupki podczas adaptacji strychu na mieszkania w 1939. Pomimo to budowla zachowała swój lekki i wysmukły charakter.

Zastosowane w zwieńczeniu otworów okiennych herby Szczecina i wić akantu wzbogacają dekoracyjność elewacji. Zaproj. od strony elewacji wsch. taras i dwubiegowe schody miały na celu podkreślenie funkcji reprezentacyjnych gmachu. Od strony zach. fasada uzyskała równie okazały charakter. Wejście poprzedzono arkadowym portykiem, zdobionym rzeźbami figuralnymi, obec. nie zachowanymi. Znajdujące się pierwotnie we wnękach filarów alegoryczne postacie symbolizowały „Przemysł”, „Rolnictwo”, „Żeglarstwo” i „Wiedzę”. Do wnętrza ratusza prowadzi klatka schodowa zdobiona tralkami w formie ażurowych, ostrołukowych arkadek. Sala kawiarniana i korytarz mają sklepienie krzyżowo-żebrowe, z którego żebra w postaci służek spływają na filary. W sali kaw. znajduje się herb Szczecina z 1660. Przeniesiony tu został ze starego ratusza i wmurowany w ścianę.

Do 1945 mieścił się tu Zarząd Miasta. Bud., zniszczony w czasie 2 wojny, odbud. w latach 60., obec. (1994) mieści agendy różnych przeds. gosp. morsk.: Urząd Morski. Pol. Izba Handlu Zagran., Rada Morska przy Sądzie Woj., Biuro Proj. Budown. Morsk., Inst. Meteorol. i Gosp. Wodnej, Pol. Ratown. Okręt., Przeds Przem.-Usług. Ryb. Morsk. „Transocean”, Morska Agencja Szczecin-Polro-ket, Przeds. Technol. Techniki Morsk. „Prorem”, Pol. Rejestr Statków. W dolnej cz. gmachu mieszczą się: rest. chin. „Wielki Mur” oraz „Business Club” (w b. klubie „Eureka”).